Niestety, coraz więcej osób na całym świecie zmaga się z otyłością lub skrajną nadwagą – nie wszyscy zdają sobie sprawę, że jest to niezwykle poważna choroba, która doprowadzić może do poważnych problemów zdrowotnych. Z czego wynika otyłość? Najczęściej rozwija się wskutek dostarczania do organizmu nadmiernej ilości energii, której osoby nie są w stanie spożytkować, czy też spalić. Oczywiście, przyczyną otyłości mogą być także liczne choroby, takie jak cukrzyca – bez względu jednak czym jest spowodowana, osoby nią dotknięte powinny podjąć działania mające na celu przeciwdziałanie jej. Jedną z form takiej walki jest, między innymi, aktywność fizyczna – osoby otyłe muszą jednak uważać na rodzaj ćwiczeń, jakich się podejmują.
Metoda małych kroczków.
Otyłość jest chorobą, która w znacznym stopniu potrafi utrudnić normalne funkcjonowanie – niestety, walka z nią również nie należy do najłatwiejszych, bowiem przed osobami otyłymi rodzą się nowe wyzwania, jak i zagrożenia. Przede wszystkim – skrajna otyłość w znaczącym stopniu obciąża kręgosłup i stawy, a w szczególności mięśnie dolnych kończyn. Zagrożony jest również mięsień sercowy, dlatego ćwiczenia, jakich podejmują się takie osoby, powinny cechować się minimalną wręcz intensywnością, która dopasowana będzie do ich aktualnych możliwości.
Od jakich ćwiczeń zacząć?
Jakiekolwiek treningi nie powinny w nadmiernym stopniu obciążać stawów, gdyż doprowadzić to może to trwałych i nieodwracalnych zwyrodnień – kategorycznie powinniśmy więc zapomnieć o popularnym bieganiu. Zdecydowanie lepiej – na początek – jest postawić na treningi w postaci krótkich marszy lub jazdę rowerem. Doskonałym rozwiązaniem okaże się również basen – pływanie nie obciąża stawów i mięśni w takim stopniu, jak pozostałe ćwiczenia, a przy tym – jest niezwykle efektywne.